18.04.2014

Malowanie jaj z Czarownicą . Filmik !


Dziś podzielę się z Wami moim sposobem na malowanie pisanek.Metoda ta jest w mojej rodzinie od pokoleń- podobno moją prababcię nauczyła malować jaja stara Ukrainka. Jakkolwiek to dziwnie brzmi co roku wiosną zdobimy jaja w ten sam sposób. Oto krótki tutorial.
1. Jaja gotujemy na twardo, pozostawiamy do ostygnięcia.
2. Przygotowujemy świeczkę podgrzewacz, pustą blaszkę z woskiem i ustawiamy to na kominku do aromaterapii. Lub jak widać na zdjęciu w szkle po świecy i z takim wymyślnym rusztem po szatkownicy do warzyw. Ogień musi być w odległości ok 4-6 cm aby wosk mógł lekko wrzeć. Gdy jest gotów do użytku - widać ruch maleńkich bąbelków w wosku i ten lekko paruje. Za pisak służy mi zapałka. Krótkimi zdecydowanymi ruchami maluję wzory i obracam jako w dłoni. We wzorach pełna dowolność - jednak najłatwiej maluje się gwiazdki, bazie, piórka i kurze łapki.
3.Kolejna czynność to zanurzenie jaj w przygotowanych w szklankach pigmentach -barwnikach (wedle instrukcji na opakowaniu przeważnie z octem). Trzeba pamiętać aby nie były za gorące, bo mogą rozpuścić wosk. Podobnie można zabarwić jaja kompotem z gotowanych łupin cebuli. Miejsca pokryte woskiem pozostaną niepofarbowane.
4. Jaja delikatnie wyjmujemy z kolorowej wody, pozwalamy obeschnąć. Niektórzy tutaj jeszcze zalecają zeskrobanie wosku i nabłyszczenie jaj za pomocą słoniny.

 Poniżej zdjęcie jaj barwionych łupinami cebuli, a dalej barwnikami spożywczymi do jaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

.